„Černá skála“ se chystá pohltit Ukrajinu

Prof. Valentin Katasonov. 22.5.2023

Invaze globálního finančního kapitálu

Opakovaně jsem psal o tom, že zahraniční kapitál ovládl Ukrajinu dávno před začátkem SVO. Po 24. únoru 2022 USA a jejich spojenci fakticky zahájili válku proti Rusku a využili "nesvobodu" jako odrazový můstek.

Ukrajina má velmi bohaté zásoby nerostných surovin (více než 90 % zásob bylo prozkoumáno a objeveno za sovětské éry). Ukrajina má sedmé největší zásoby uhlí na světě a druhé největší v Evropě - přibližně 34 miliard tun. Patří mezi tři země (spolu s Austrálií a Ruskem) s největšími světovými zásobami železné rudy. Do loňského roku patřila mezi deset největších světových producentů manganové rudy a má největší zásoby manganové rudy v Evropě. Má také největší zásoby titanu v Evropě (přibližně 20 % světových zásob titanové rudy v ekvivalentu čistého titanu). Ukrajina má největší evropské ložisko uranu (1,8 % světových zásob uranu). Ukrajina má 70 % světových zásob vysoce kvalitní žuly. Mezi další významné nerostné zdroje patří rtuť, draselná sůl, nikl, síra, grafit a zlato. Kromě toho je zde ještě např: 40 % světových zásob černozemě, unikátní minerální a termální vody.

Již tři desetiletí "nezaležnosti" (nezávislosti) se přírodního bohatství zmocňuje zahraniční kapitál. Zemědělská půda není výjimkou. Podle australského časopisu National Review, který vyšel loni v květnu, vlastnily 17 milionů hektarů ukrajinské zemědělské půdy tři americké společnosti: Cargill, Dupont a Monsanto - to se rovná zhruba rozloze celé italské zemědělské půdy. Odborníci odhadují, že uvedená plocha představuje zhruba polovinu veškeré zemědělské půdy na Ukrajině. A hlavními akcionáři všech zmíněných společností jsou americké finanční holdingy a investiční fondy BlackRock, Vanguard a Blackstone.

Už před SVO nikdo nepochyboval o tom, že Ukrajina je pod vnější kontrolou Západu. Dne 24. února 2022 byly masky shozeny.

Hlavním subjektem tohoto řízení byl investiční fond BlackRock, který byl až do 24. února loňského roku neviditelně přítomen v ukrajinské ekonomice. Konkrétně ve společnostech jako Metinvest, DTEK (energetika), MHP (zemědělství), Naftogaz, Ukrajinské železnice, Ukravtodor a Ukrenergo.

BlackRoc v překladu znamená "Černá skála". V adresářích je společnost BlackRoc uvedena jako mezinárodní investiční společnost se sídlem v New Yorku; jedna z největších investičních společností na světě a největší na světě z hlediska spravovaných aktiv. Na začátku loňského roku byla tato aktiva oceněna na 10 bilionů dolarů, což je více než HDP Německa a Francie dohromady.

BlackRock je finanční chobotnice, která do svých sítí zapletla velkou část americké a velkou část světové ekonomiky. Spolu s obřími investičními fondy, jako jsou Vanguard, State Street a Fidelity, se podílí na kapitálu všech bank na Wall Street, velkých farmaceutických společností a IT korporací v Silicon Valley. Podle některých indicií se společnost BlackRock stává významným hráčem ve "velké čtyřce" zmíněných fondů. Získala status oficiálního zprostředkovatele (agenta) amerického Federálního rezervního systému FED, který přináší prostředky z americké centrální banky americkým společnostem. BlackRock začala být označována za důležitý nástroj měnové politiky Fedu. A existují náznaky, že se tento nástroj vyvíjí v energického nezávislého agenta měnové politiky Federálního rezervního systému.

Nicméně zpět k Ukrajině. Již na jaře loňského roku bylo mnoho západních společností, bank a fondů ve střehu a tušily, že na Ukrajině lze vydělat peníze. Například organizováním finanční pomoci "krajní levici" a získáváním svých "provizí" z této pomoci. A zdrojem financí mohly být peníze získané z konfiskace majetku ruského původu. Plus veřejné peníze přidělené Ukrajině vládami "spřátelených" států. Plus "dobrovolné dary" soukromých společností jako druh platby za právo v budoucnu rozvíjet ukrajinské přírodní zdroje. Projevem tohoto náhle probuzeného zájmu o Ukrajinu byl vznik velkého množství nejrůznějších fondů "pomoci" Ukrajině.

Ke konci loňského léta začalo toto nadšení opadat. Důvodem bylo, že do arény vstoupila společnost BlackRock a rozhodla se převzít ukrajinskou ekonomiku pod svou monopolní kontrolu.

Dne 19. září 2022 se uskutečnilo setkání Volodymyra Zelenského a generálního ředitele společnosti BlackRock Larryho Finka prostřednictvím videokonference. Šéf společnosti BlackRock navrhl vytvoření Fondu pro obnovu na podporu ukrajinské ekonomiky. Divize poradenství pro finanční trhy společnosti BlackRock je připravena poskytnout ukrajinské vládě bezplatné poradenství. Volodymyr Zelensky byl návrhy nadšen:

"Pro mě je investiční atraktivita našeho státu mimořádně důležitá. Je pro mě důležité, aby taková struktura byla úspěšná pro všechny zúčastněné strany. Jsme schopni a ochotni obnovit normální investiční klima".

Další krok oznámila tisková služba Ministerstva hospodářství Ukrajiny 11. listopadu: toto ministerstvo a investiční společnost BlackRock podepsaly memorandum o porozumění, kterým se dohodly na vytvoření speciální platformy pro přilákání soukromého kapitálu na obnovu Ukrajiny. "Memorandum formalizuje předběžné jednání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a Larrym Finkem, šéfem a generálním ředitelem společnosti BlackRock, které se uskutečnilo v září," uvedlo ministerstvo hospodářství v tiskové zprávě.

Poté nastala téměř půlroční pauza. Přípravy probíhaly, ale nebyly zveřejněny. Letos 5. května Volodymyr Zelensky na svém kanálu na Telegramu uvedl, že s vedením americké společnosti BlackRock, která spravuje aktiva, projednal podrobnosti zřízení investičního fondu na obnovu země: "Hlavním cílem fondu je přilákat soukromý a veřejný kapitál k realizaci rozsáhlých podnikatelských projektů na Ukrajině".

Ukrajinská média 8. května informovala, že ukrajinská vláda a americká korporace BlackRock Financial Market Advisory (BlackRock FMA) podepsaly dohodu o založení Fondu pro rozvoj Ukrajiny. Ve skutečnosti to znamená dokončení totální privatizace a ovládnutí Ukrajiny zahraničním kapitálem, který očekává, že se stane hlavním (dokonce jediným) beneficiantem současného masakru na Ukrajině.

P.S. Kdo se tedy skrývá za nápisem "Černá skála"? V dohledu jsou pouze dvě postavy. Laurence Fink, který je prezentován jako zakladatel a předseda představenstva společnosti BlackRock. A to je Robert Kapito, zakladatel a spoluprezident.

A kdo jsou akcionáři? Podle údajů newyorské burzy, kde je BlackRock kótován, vlastnili institucionální investoři na začátku roku 2023 80 % akcií, z toho 7 % tvořily vlastní fondy, dalšími významnými akcionáři byli např: The Vanguard Group (9,1 %), State Street Global Advisors (4,2 %), Bank of America (3,5 %), Temasek Holdings (3,4 %), Capital Group Companies (3,3 %), Charles Schwab Corporation (2,2 %), Morgan Stanley (2,1 %), JPMorgan Chase (2,0 %), Wells Fargo (1,8 %), Geode Capital Management (1,7 %), FMR Co. , Inc. (1,6 %), Wellington Management Group (1,3 %), Northern Trust (1,3 %). Taková finanční internacionála vtrhne na Ukrajinu.

A za znaky hlavních akcionářů společnosti Black Rock stojí ti, které nazývám "pány peněz". Jsou to hlavní akcionáři FEDu. Black Rock a Federální rezervní systém jsou vlastně tytéž osoby. Někteří autoři hovoří o jednotlivcích, kteří se skrývají za rouškou institucionálních investorů. Například Andrej Kuzmak 15. května v listu Izvestija napsal: "Akcionářská struktura BlackRock není zveřejněna, ale jména nejbohatších rodin světa - Rockefellerů, Rothschildů, Dupontů, Mellonů, ale i Draghiho a Tarloniho zabývajících se správou vatikánských financí - jsou s touto společností spojena, stejně jako s Vanguard Group (mimochodem jsou hlavními držiteli akcií jeden druhého)".

https://www.fondsk.ru/news/2023/05/20/chernaja-skala-gotovitsja-proglotit-ukrainu-59303.html

Překlad: st.hroch 20230527.